Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie zbliżają się wielkimi krokami. W sierpniu 2023 roku papież Franciszek spotka się w stolicy Portugalii z młodymi z całego świata. W jaki sposób zapisać się, aby wziąć udział w tym wydarzeniu? Odpowiada ks. Michał Korbel, diecezjalny koordynator wyjazdu na ŚDM.

Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie za mniej niż rok, czy Duszpasterstwo Młodzieży odlicza już dni do spotkania z papieżem Franciszkiem?

Ks. Michał Korbel: Od momentu, kiedy papież Franciszek ogłosił w Panamie Lizbonę jako miasto – gospodarza, rozpoczęliśmy pierwsze przygotowania do wyjazdu naszej młodzieży do Portugalii. Minęło 3,5 roku od tego momentu, więc nasze są one już bardzo zaawansowane i mamy nadzieję, że zakończymy je właśnie udziałem w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie.

Ilu młodych z naszej archidiecezji na tę chwilę zapisało się już i pojedzie do Portugalii?

Na ten moment w różnych częściach naszej archidiecezji mamy już 25 grup, ale ciągle powstają nowe. Młodzież coraz częściej pyta o możliwość takiego wyjazdu. Pod koniec sierpnia liczba ta oscylowała w granicach 650 osób, ale już wiemy, że jest ich i będzie więcej.

Jak wyglądają zapisy? Co i kiedy powinna zrobić osoba, która chce wziąć udział w najbliższych Światowych Dniach Młodzieży?

Najprostszym sposobem jest wejść na stronę i wyszukać grupę, która organizuje się w okolicach miejsca zamieszkania. Wtedy można skontaktować się z księdzem, który tę grupę koordynuje, umówić się na spotkanie i poznać wszystkie szczegóły. Można także napisać na ten adres i osoby odpowiedzialne pokierują, podpowiedzą, gdzie należy się zgłosić, aby dołączyć do istniejącej grupy lub wspólnie z duszpasterzem utworzyć nową.

Tutaj pojawia się kolejne pytanie, w archidiecezji działa przecież wiele wspólnot, jeśli któraś z nich chciałaby stworzyć właśnie taką własną grupę i dołączyć do wyjazdu to czy jest jeszcze taka możliwość? Co powinni zrobić odpowiedzialni za wspólnotę czy duszpasterz?

Oczywiście taka możliwość istnieje. Należy wtedy skontaktować się z archidiecezjalnym koordynatorem wyjazdu na ŚDM, czyli ze mną i założyć taką grupę. Dołączy ona do innych, już istniejących. Będzie otrzymywała potrzebne informacje i materiały, aby dobrze przygotować się do wyjazdu.

Czy każdy może wziąć udział w Światowych Dniach Młodzieży, czy są jakieś ograniczenia np. wiekowe?

Minimalnym wiekiem do uczestnictwa jest 14 lat, ale niepełnoletnie osoby potrzebują opiekuna, który razem z nimi pojedzie do Lizbony. Może to być inna, pełnoletnia osoba z danej grupy. Górną granicą wieku jest 35 lat, ale osoby starsze również mogą pojechać, jeśli chcą od młodzieży zaczerpnąć ducha wiary przeżywanej na inny sposób.

Czy wiadomo już, jaki będzie koszt wyjazdu? Ile młodzi muszą odłożyć, aby spełnić marzenie o wyjeździe do Lizbony?

Koszty w pełni nie są znane, bo jest to zależne od przewoźnika, który wyznacza ceny biletów. Przygotowywać trzeba się na kwotę ok. 4000 zł, ale przy tym trzeba pamiętać, że wiele grup organizuje różnego rodzaju kiermasze, kawiarenki itp., co pozwala na zbieranie pieniędzy do wspólnej kasy i może pomóc w obniżeniu kosztów wyjazdu. Jeden z moich znajomych księży często powtarzał, że jak jest dobre dzieło, to pieniądze zawsze się znajdą. Warto o tym pamiętać, ale także odkładać kieszonkowe, co pozwoli na rozłożenie płatności w ratach.

Czy później będzie można dołączyć do grupy wyjeżdżającej na ŚDM, czy to już „ostatni dzwonek”, żeby się zdecydować?

Najlepiej byłoby zdecydować się teraz, bo im wcześniej będą zakupione bilety na samolot, tym będą one tańsze. Grupy organizują się od wiosny tego roku, dlatego kilka już zamknęło listę zapisów, ale są też takie, do których jeszcze spokojnie można dołączyć.

Przed ŚDM w Panamie Duszpasterstwo Młodzieży organizowało cykl spotkań w różnych miejscach archidiecezji, który miał pomóc w lepszym przygotowaniu się do spotkania z młodym Kościołem. Jak to będzie wyglądało w przypadku tej edycji? Czy coś szykujecie?

Chcemy kontynuować cykl spotkań, przygotowujących młodzież do wyjazdu. Będą odbywać się przez cały rok w różnych częściach naszej archidiecezji w okolicach 23. dnia miesiąca, gdyż jest to dzień modlitwy w intencji ŚDM. Gospodarzami będą grupy, które już się zorganizowały. Pierwsze takie spotkanie odbędzie się 23  września w parafii św. Józefa na os. Kalinowym w Krakowie. Chcemy, aby młodzież z naszej archidiecezji podczas tych przygotowań poznała kraj, do którego się wybiera, poznała siebie, zintegrowała się i stworzyła ogromną wspólnotę, która będzie w Lizbonie reprezentować Kościół krakowski. Podczas tych spotkań będziemy m.in. uczestniczyć w zjeździe młodzieży z całej Europy, w Światowym Dniu Młodzieży na szczeblu diecezjalnym, ale także planujemy spotkanie w formie studniówki, podczas którego na pewno będziemy się dobrze bawić. W  czerwcu, podczas ostatniego spotkania będziemy uczestniczyć w archidiecezjalnym posłaniu do Lizbony, któremu przewodniczyć będzie abp Marek Jędraszewski.

Uczestniczył Ksiądz w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie. Co było najważniejszym doświadczeniem tego czasu?

Dzisiejsze czasy promuje się na takie, gdzie Pan Bóg jest niepotrzebny. Ciągle powtarzamy, że młodzieży jest coraz mniej w Kościele. Panama pokazała mi, że wielu młodych ludzi wierzy. Mało tego, chętnie podzielą się swoją wiarą z innymi, nawet na krańcu świata. Panama była dla mnie czasem doświadczenia młodego Kościoła, który wspólnie bawi się, modli, wspiera i dąży do celu. Było to świetne doświadczenie Kościoła, który jest blisko Pana Boga i potrafi się tym podzielić z innymi.

Czego spodziewa się Ksiądz po spotkaniu w Lizbonie?

Potwierdzenia tego. Wierzę, że to będzie czas wspólnoty. Same przygotowania mają nam pomóc organizacyjnie, ale towarzyszy temu także akcja PortM10, która polega na codziennym odmawianiu różańca przez młodych ludzi. Dokonuje się, więc też to duchowe przygotowanie i dlatego wiem, że wszystko pójdzie dobrze. Mam nadzieję, że czas spędzony w Lizbonie pomoże młodym ludziom w umocnieniu wiary i zobaczeniu, że dzielenie się nią może być czymś wartościowym, a także pomóc tym, którzy wątpią.

Być może wiele osób z różnych powodów waha się, żeby zapisać się do grupy i z Duszpasterstwem Młodzieży pojechać na ŚDM. Dlaczego warto?

Bo warto doświadczyć tego czasu. Będzie modlitwa, będzie zabawa, będzie zwiedzanie i poznawanie nowych ludzi z całego świata. Warto tego doświadczyć, warto pozwolić sobie na pogłębienie relacji z Panem Bogiem i podzielić się tym z innymi.

 

Wolna myśl

Gdy ludzie mówili, że księża nie żyją tym, co głoszą, Tischner za Schopenhauerem powtarzał: "A czy widzieliście taki drogowskaz, który by szedł do miasta?". Jeśli ksiądz nie żyje tym, co głosi, nigdy nie zajdzie do nieba. Ale jeśli ludzie nie pójdą tam, gdzie wskazują księża, skończą tak samo. To jest mega smutne, kiedy lekarze umierają na to co leczą. Ale jeśli ludzie zniechęcą się do medycyny tylko dlatego, że lekarze nie chcą jej stosować na sobie, to dopiero będzie epidemia. | Ks. Wojciech Węgrzyniak










202536
Dzisiaj: 71
Wczoraj: 281